Kategorie
Szukaj
Crowdfunding a PCC
Korzystanie z finansowania społecznościowego (crowdfundingu) nie jest codziennością. Wszystko, co z nim związane jest dla początkujących beneficjentów nowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o obowiązki z tym związane. Mowa tutaj między innymi o obowiązkach podatkowych.
Rodzaje crowdfundingu
Crowdfunding dzielimy na dwa rodzaje:
- dotacyjny (darowizny);
- sprzedażowy (wpłata w zamian za produkt).
W wielu źródłach błędnie wskazuje się, że w przypadku crowdfundingu rozumianego jako darowizny internetowe trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz PCC-3 i zapłacić podatek wynoszący 2%.
Jest to podejście nieprawidłowe. Tak jak w przypadku podatku VAT, w związku z nieodpłatnością świadczeń, obowiązek zapłaty PCC nie występuje.
Crowdfunding, który przyjmuje formę darowizny, nie znalazł się w katalogu czynności opodatkowanych PCC. Taką wpłata mogłaby co najwyżej podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale nie podatkiem PCC.
Podatek PCC może jednak czasem znaleźć zastosowanie. Dotyczy to sytuacji gdy w zamian za darowiznę w ramach finansowania społecznościowego wpłacający otrzyma jakiś towar czy usługę. Chodzi o tzw. crowdfunding sprzedażowy.
W takiej sytuacji podatek od czynności cywilnoprawnych spoczywała na beneficjencie (kupującym), więc organizator zbiórki czy obdarowany (jako sprzedający) i tak nie podlegałby obowiązkom w zakresie zapłaty PCC.
To kolejna pozytywna pod kątem podatkowym informacja dla osób zastanawiających się jak skorzystać z tej formy finansowania. Nic dziwnego, że coraz więcej osób prawnych i fizycznych wykorzystuje takie możliwości.
Też się nad tym zastanawiasz, ale masz wątpliwości? Nie wiesz, jak przeprowadzić cały proces zgodnie z prawem? Skontaktuj się z nami.
Podstawa prawna:
- art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.