Kategorie
Szukaj
Czy wigilia firmowa może być kosztem uzyskania przychodu?
Odpowiadając krótko - może.
Należy jednak zadbać o kilka szczegółów i pamiętać o tym, że nie każdy z wydatków poniesionych na organizację wigilijnego spotkania będzie można ująć jako koszt podatkowy.
Jak to zwykle bywa, potrzebny jest po prostu zdrowy rozsądek a także uzasadnienie dla poniesionego kosztu.
Czy dany wydatek można zakwalifikować jako Koszt Uzyskania Przychodu (KUP) zależy od ustalenia, czy wydatek ten ma związek z uzyskiwanymi przychodami.
Przez długi czas wydatki na spotkania z pracownikami (w tym wigilie firmowe) były przez organy skarbowe i sądy administracyjne kwestionowane w kontekście możliwości zaliczenia ich jako KUP.
Na szczęście dla przedsiębiorców, wcześniejsze oraz czasami bardzo rygorystyczne podejście uległo zmianie i wydatki tego typu co raz częściej są uznawane jako koszt podatkowy. Należy natomiast pamiętać o tym, by zamierzonym celem organizatora była w głównej mierze integracja pracowników, a nie konsumpcja sama w sobie.
Dlaczego ma to znaczenie? Integracja pomiędzy współpracownikami wpływa bowiem na poprawę atmosferę w samej pracy, a co zatem idzie, wzrasta także motywacja pracowników do lepszego wykonywania swoich obowiązków. To natomiast pośrednio może wpływać na osiąganie lepszych wyników finansowych.
W razie wątpliwości, to na przedsiębiorcy ciążył będzie obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesionym kosztem a uzyskanymi przychodami dlatego warto zadbać np. o sporządzenie planu spotkania czy raportu z jego przebiegu.
A co z wigilią dla kontrahentów firmy?
Koszt udziału partnerów biznesowych w tego typu spotkaniach stanowi tzw. koszt reprezentacyjny, który w przepisach podatkowych został wprost wyłączony z katalogu KUP. Nie będzie on zatem z mocy prawa mógł stanowić kosztu podatkowego.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące omówionego tematu - napisz do nas.
Korzystając z okazji zespół Flow Law pragnie życzyć wszystkim radosnych i spokojnych Świąt!
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT,
- art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT.