Kategorie

Szukaj

Dowód osobisty możesz zostawić w domu

Plastikowy dowód osobisty możesz zostawić w domu.

Aplikacja mObywatel

Zgodnie z obowiązującymi już przepisami, aplikacja mObywatel dostępna w telefonie może od kilku dni zastąpić portfel z dokumentami.

Poza niektórymi wyjątkami, 14 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, która zrównuje moc mDowodu z tradycyjnym, plastikowym dowodem osobistym. Ustawa określa warunki funkcjonowania aplikacji oraz dostępne w niej usługi.

Co jest potrzebne by korzystać z aplikacji?

Aplikacja mObywatel i dostępne w niej dokumenty jest bezpłatna. Można z niej korzystać na urządzeniach z systemem Android i iOS (Apple).

Do korzystania z aplikacji wymagane jest aby użytkownik posiadał profil zaufany.

mObywatel, mDowód i plastikowy dowód osobisty

Podstawowy dokument, który dostępny jest w aplikacji mObywatel to mDowód.

WAŻNE: Mimo, że mDowód ma moc prawną taką samą jak plastikowy dokument tożsamości, nie należy go z nim mylić. Dowód osobisty schowany w portfelu nie jest tym samym co mDowód. Różni się serią, numerem oraz datą ważności. Choć spełnia to samo zadanie co plastikowy dowód osobisty, to jednak w sensie prawnym jest innym dokumentem.

W aplikacji mObywatel można oczywiście zobaczyć dane z naszego fizycznego dokumentu natomiast do legitymowania się, powinniśmy używać albo mDowodu albo plastikowego dowodu osobistego.

Pozostałe dokumenty

Poza dowodem tożsamości (mDowód) w aplikacji mObywatel dostępne są również m.in.:
🔸 mPrawo jazdy (zamiennik plastikowego prawa jazdy)
🔸 legitymacja studencka
🔸 eRecepty
🔸 legitymacja emeryta-rencisty
🔸 Unijny Certyfikat COVID
🔸 informacje dotyczące zgromadzonych punktów karnych
🔸 legitymacja szkolna
🔸 Karta Dużej Rodziny

Potwierdzanie tożsamości

Wejście w życie ustawy oznacza, że w każdej sytuacji, w której konieczne jest potwierdzenie tożsamości, w szczególności za pomocą dowodu osobistego, będzie można zrobić to za pomocą mDowodu dostępnego w aplikacji mObywatel.

Wyjątki

Ustawa przewiduje kilka ważnych wyjątków, które uniemożliwiają posługiwanie się mDowodem. Najważniejszym z nim jest to, że przekraczając granicę kraju nie można legitymować się mDowodem. Oznacza to, że na lotnisku czy przy przejściu granicznym nie będzie można skorzystać z aplikacji mObywatel.

Dodatkowo, banki uwzględniają mDowód z aplikacji mObywatel dopiero od 01 września 2023 r.

Zgodnie z ustawą o aplikacji mObywatel, Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia określić także inne sytuacje, w których mDowód nie będzie respektowany. Chodzi o uzasadnione przypuszczenie, przy którym korzystanie z mDowodu nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego.

Zgodnie z zapowiedziami, aplikacja mObywatel w przyszłości ma być bogatsza o dodatkowe opcje dlatego spodziewać można się nowych możliwości jej wykorzystania.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel

Poznaj
nasze usługi 

Oferta