Kategorie
Szukaj
Smishing, phishing, a może spoofing czyli internetowe oszustwa a prawo
Smishing, phishing, a może spoofing?
Cyberprzestępcy stosują wiele metod, które prowadzą do kradzieży naszych pieniędzy i danych osobowych. Dzisiaj kilka słów właśnie o tych oszustwach oraz o nowych rozwiązaniach prawnych.
Rodzaje oszustw
Phishing - najczęściej wykorzystuje wiadomości e-mail. Przestępca podszywa się pod inny podmiot w celu wyłudzenia np. danych logowania do banku czy numeru karty płatniczej.
Oszuści udają sklepy, banki czy firmy kurierskie i przekonują nas do kliknięcia w link, na którym znajduje się strona łudząco podobna do oryginału. Załączają również pliki albo linki, które instalują złośliwe oprogramowanie.
Smishing - odmiana phishingu używająca wiadomości SMS. Wiadomości mają na celu nakłonić nas do szybkiej i nieprzemyślanej reakcji. Oszuści próbują skłonić nas do kliknięcia w link pod pretekstem np. wykonania drobnej dopłaty do paczki czy opłacenia zaległości za prąd.
Spoofing - podszywanie się pod inny numer telefonu albo email. Odbiorca połączenia jest przekonany, że dzwoni np. pracownik banku bo na ekranie telefonu wyświetla się nazwa naszego banku. W przypadku e-maili nazwa adresata wyświetla się prawidłowo a w wiadomości znajduje się np. podrobiona faktura z prośbą jej opłacenia.
Nowe rozwiązania prawne
02 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ustawa wprowadza szereg rozwiązań, które mają zapobiegać omawianym oszustwom.
Wśród nich znajdują się:
obowiązek przedsiębiorcy telekomunikacyjnego (PLAY, Orange, Plus itd.) blokowania wiadomości SMS w ramach smishingu czy blokowania połączeń głosowych uznanych za CLI spoofing
utworzenie rejestru numerów telefonów banków i innych instytucji do obsługi klienta. Dzięki niemu łatwiej będzie można blokować wiadomości i połączenia oszustów
dostawcy poczty internetowej powyżej 500 tys. użytkowników, będą zobowiązani do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń
Nowa ustawa z pewnością nie rozwiąże wszystkich problemów. Cały czas ważna jest ostrożność przy korzystaniu z sieci czy odbieraniu wiadomości.
Podstawa prawna:
- ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej