Kategorie

Szukaj

Odszkodowanie za odwołany lot

Lato (przynajmniej to kalendarzowe ) trwa jeszcze przez 1,5 miesiąca i zapewne część z Was wybierze się w podróż za granicę. Jesteśmy spakowani, hotel na miejscu zarezerwowany, przyjeżdżamy na lotnisko i okazuje się że… Nasz lot został odwołany!

Co wtedy zrobić i jakie prawa nam przysługują? Tego dowiecie się z dzisiejszego posta.

Czy przysługuje nam odszkodowanie za odwołany albo opóźniony lot?

Wiele zależy od tego, jak zachowa się linia lotnicza. W przypadku, gdy nasz lot zostanie odwołany, co do zasady mamy prawo do odszkodowania.

Sytuacja będzie jednak inna, jeśli linie zaproponują nam alternatywny lot, którego czas przylotu jest podobny - wtedy mamy prawo do tylko 50% odszkodowania.

Ile odszkodowania nam się należy?

Rozporządzenie unijne zajmujące się opóźnionymi lotami wprowadziło 3 kwoty odszkodowania, w zależności od tego jak długi miał być nasz lot:

- 250 euro jeżeli nasz lot miał być krótszy niż 1500 km

- 400 euro powinniśmy dostać, jeżeli długość naszego lotu była pomiędzy 1500 a 3500 km

- 600 euro w sytuacji, gdy nasz lot był dłuższy niż 3500 km.

Oprócz tego, w przypadku odwołania lotu linie lotnicze mają obowiązek zapewnienia nam posiłku oraz napojów, a gdy zostajemy w danym mieście na kolejną noc - linie lotnicze powinny zapewnić nam także nocleg w hotelu.

A co jeżeli nie wpuszczą nas do samolotu?

Często zdarza się, że linie lotnicze sprzedają więcej biletów, niż jest miejsc w samolocie.

Korzystając ze swoich wewnętrznych statystyk i wzorów matematycznych linie lotnicze są w stanie przewidzieć ile osób nie zdąży na samolot .

Częstą praktyką jest zatem to, że linie lotniczne sprzedają więcej biletów niż faktycznie miejsc ma dany samoolot licząc na to, że któryś z pasażerów zrezygnuje z podróży.

Czasem dochodzi jednak do sytuacji w których pomimo matematyki na lotnisku zjawia się więcej osób, niż zakładano. Linie lotnicze mogą nas wtedy nie wpuścić na pokład, mimo to przysługuje nam odszkodowanie na zasadach opisanych powyżej .

Odwołany lot może nam popsuć wiele planów, nie tylko tych wakacyjnych. Na całe szczęście rozporządzenie unijne zapewnia nam spory komfort w takiej sytuacji.

Pomimo wielkości odszkodowań życzymy wszystkim, aby wasze plany wakacyjne spełniły się bez jakichkolwiek problemów i opóźnień.

Miałeś/Miałaś ostatnio jakieś problemy w związku z urlopem wakacyjnym? Zapraszamy do zadawania pytań w celu profesjonalnego rozpatrzenia tematu.

Poznaj
nasze usługi 

Oferta