Kategorie

Szukaj

Pójdź na studia i odlicz to jako koszt swojej działalności

Minęła połowa października i teoretycznie rok akademicki już się zaczął, ale prywatne uczelnie nadal prowadzą jeszcze nabory uzupełniające. Może będąc przedsiębiorcą warto wykorzystać tę okazję? 

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą możesz odliczyć wszelkie wydatki poniesione na studia, jeżeli studia te pomogą Ci w prowadzeniu biznesu

Z tej możliwości korzystają np. informatycy - freelancerzy, którzy samodzielnie wykonują zlecenia i samodzielnie pozyskują klientów. Poza wiedzą i umiejętnościami technicznymi często potrzebują również uzupełnić swoją wiedzę w innych kierunkach. W szczególności takich, które pozwolą im rozwijać firmę np. w marketingu i reklamie, sprzedaży czy w zarządzaniu.

Pomimo tego, że powyższe kierunki nie są ściśle związane z działalnością prowadzoną przez informatyka, będzie on mógł zaliczyć związane ze studiami wydatki m.in. opłaty za czesne czy koszty dojazdu na uczelnię jako koszt swojej działalności.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy kierunek studiów można wrzucić w koszty.
Jeżeli pracuję jako informatyk, to trudno oczekiwać, że wydatki na studia z architektury będę mógł wrzucić w koszty, bo wiedza architektoniczna raczej nie przysporzy mi większych zarobków w branży IT.

Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie nauki na wspomnianych kierunkach są wydatkami w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT, czyli mogą przyczynić się do:
🔸 zwiększenia przychodów bądź
🔸 zachowania źródła tych przychodów
Co istotne, nabyta wiedza służy jego przedsiębiorstwu od razu, a nie w przyszłości. 

A może Ciebie powstrzymuje coś, aby skorzystać z takiej możliwości? Nasza kancelaria jest w stanie zapewnić kompleksową pomoc.

Podstawa prawna:
- art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy PIT)

Poznaj
nasze usługi 

Oferta